Parę faktów o naszej szkole

1824 -  hrabia Działyński ofiarował kawałek ziemi pod budowę szkoły we wsi Głuszyna. Była to wtedy mała jednoizbowa szkółka istniejąca w takim stanie do 1896 r.

1945  - szkoła rozpoczyna swoją działalność. Miała 5 klas i 3 nauczycieli. Przewodzi jej ówczesny kierownik Czesław Grześkowiak.

1960  - w 97 rocznicę śmierci badacza Australii szkole nadano imię patrona Pawła Edmunda Strzeleckiego.  Otwarto nowy pawilon szkoły – obecnie budynek schroniska.

1970  - założono podwaliny pod budowę nowego obiektu, który po roku został oddany do użytku społecznego.

1973  - po raz pierwszy w tych murach rozległ się marszowy rytm hymnu : „Ponad lasami szkoła nasza, wśród pól pachnących jest jak kwiat …” z refrenem  „Głuszyńska szosa wije się wstęgą, tu po Strzeleckim pozostał ślad …”  Autorką słów i muzyki jest  Maryla Siarkiewicz – wieloletnia nauczycielka tej placówki. Ustanowiono coroczne  obchody Dnia Patrona.

1976 - w Dniu Patrona szkoła otrzymała sztandar.

1984 -  na frontowej ścianie budynku schroniska przy ulicy Głuszyna  odsłonięto tablicę pamiątkową informującą o tym, że jest to schronisko im. P. E. Strzeleckiego.

1985  - zostaje otwarta Izba Patrona.

1990   - w 30 rocznicę nadania imienia szkole zostaje odsłonięty obelisk w miejscu urodzenia Strzeleckiego.

1996  -  przeniesiono obelisk na teren naszej szkoły. Stoi na nim do dziś. Otwarcie sali komputerowej.

2003 - oddano do użytku  nowe skrzydło szkoły. Powołano Gimnazjum nr 30.

2004 - otrzymaliśmy tytuł „Szkoła z klasą”.

2005 - nastąpiło otwarcie nowego boiska szkolnego, placu zabaw dla dzieci.

2008 - otrzymaliśmy tytuł „Szkoła z klimatem”.

2010 -  odbyły się uroczyste obchody jubileuszu 50 –lecia nadania szkole imienia patrona.

2015 - chór szkolny otrzymuje imię patrona Marii Siarkiewicz.

2016 - nowa elewacja budynku.

2017 - powołanie ośmioletniej szkoły podstawowej im. Pawła Edmunda Strzeleckiego.