Zasady pracy w reżimie sanitarnym

REGULAMIN PRACY BIBLIOTEKI SZKOLNEJ

W CZASIE EPIDEMII COVID-19

1. Z biblioteki szkolnej mogą korzystać tylko uczniowie i pracownicy bez objawów chorobowych, których domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji.
  2. Wypożyczanie książek z biblioteki rozpocznie się po zakończonej „akcji podręcznikowej”, ale nie później niż 10 września.
  3. Uczniowie klas 2-3, którzy chcą wypożyczyć książki, będą przyprowadzani do biblioteki przez nauczyciela bibliotekarza według harmonogramu ustalonego z wychowawcami klas (wzorem lat ubiegłych).

Pierwszoklasiści staną się czytelnikami biblioteki szkolnej po uroczystym pasowaniu na czytelnika, które odbędzie się
w grudniu.

1. W wypożyczalni  mogą jednocześnie przebywać 4 osoby.
  2. Uczniowie kl. 4-8 mogą korzystać z biblioteki w poniedziałki, wtorki, czwartki
    i piątki z zachowaniem limitu uczniów znajdujących się w bibliotece.
  3. Środa jest dniem bez wypożyczeni, przeznaczonym na prace administracyjno-biurowe.
  4. Uczeń przed wejściem do biblioteki ma obowiązek dezynfekcji rąk i nałożenia maseczki na usta i nos. W kontakcie
    z uczniem nauczyciel-bibliotekarz pracuje w środkach ochrony osobistej.
  5. W bibliotece należy zachować bezpieczną odległość (ok.1,5 m).
  6. W bibliotece jest wolny dostęp do półek, na prośbę ucznia nauczyciel podaje czytelnikowi wskazane książki, poszukuje (na podstawie rozmowy) książek zgodnych  z zainteresowaniami ucznia, prezentuje nowo zakupione pozycje.
  7. Zwracane egzemplarze są wyłączone z wypożyczania na 2 dni – podlegają kwarantannie.
  8. W czytelni może jednocześnie przebywać 2 uczniów.
  9.  Z czasopism, można korzystać tylko w czytelni. Po użytkowaniu podlegają dwudniowej kwarantannie.
  10. Zapewnia się, systematyczne wietrzenie pomieszczenia.  Regularnie czyszczone są przez obsługę powierzchnie wspólne, z którymi stykają się użytkownicy, np. klamki drzwi wejściowych, blaty.
  11. W związku sytuacją epidemiologiczną uczniowie nie mogą korzystać z komputera
     i drukarki znajdujących się w czytelni.
  12. Wszelkie pytania/zamówienia książek można kierować przez dziennik elektroniczny „Librus”.

Beata Machowiak                                                        Barbara Osiak

Nauczyciel bibliotekarz                                                   Dyrektor szkoły

Poznań, 31.08. 2021r