Rok P.E. Strzeleckiego

W piątek 6.10.23 r. w naszej szkole odbyły się uroczyste obchody Dnia Patrona. Z tej okazji przy kościele p.w. św. Jakuba Większego Apostoła odbyła się uroczysta msza z udziałem zaproszonych gości, nauczycieli i uczniów. Po mszy złożono kwiaty pod tablicą pamiątkową w asyście Kompanii Honorowej 31. BLT, pocztów sztandarowych SP53 w Poznaniu oraz SP 154 z Warszawy. Wszyscy zebrani wzięli również udział w uroczystym przemarszu do szkoły. W hali sportowej goście obejrzeli program artystyczny pt.”Muzyka kontynentów – hołd dla P. E. Strzeleckiego”, wysłuchali przemówień gości, w tym ambasadora Irlandii p. P. Haughey. W holu przygotowano wystawy tematyczne, a na koniec goście zostali zaproszeni na bankiet.

Może być zdjęciem przedstawiającym 8 osób
Może być zdjęciem przedstawiającym 3 osoby i obój
Może być zdjęciem przedstawiającym 6 osób
Może być zdjęciem przedstawiającym 6 osób, ludzie trenujący sztuki walki i ludzie tańczą
Może być zdjęciem przedstawiającym 14 osób i tekst
Może być zdjęciem przedstawiającym 1 osoba, gitara, skrzypce, podium i tekst
Może być zdjęciem przedstawiającym 4 osoby i tekst

——————————————————————————————————————-

Uroczystości na Wzgórzu św. Wojciecha – odsłonięcie tablicy upamiętniającej naszego wybitnego Patrona

Może być zdjęciem przedstawiającym 7 osób
Może być zdjęciem przedstawiającym 6 osób i tekst
Może być zdjęciem przedstawiającym 6 osób i pomnik
Może być zdjęciem przedstawiającym 7 osób i Brama Brandenburska
Może być zdjęciem przedstawiającym 3 osoby
Może być zdjęciem przedstawiającym 6 osób

——————————————————————————————————————–

Inauguracja obchodów roku 2023 jako Roku Pawła Edmunda Strzeleckiego w Szkole Podstawowej nr 53 w Poznaniu.

19 stycznia 2023 r. w Szkole Podstawowej nr 53 im. P. E. Strzeleckiego odbyła się uroczystość rozpoczęcia obchodów roku Pawła Edmunda Strzeleckiego. Wydarzenie pt. „Budzimy Strzeleckiego” zostało objęte honorowym patronatem Prezydenta Miasta Poznania i Marszałka Województwa Wielkopolskiego.Szkoła, która od roku 1960 r. nosi imię tego wybitnego Wielkopolanina, włączyła się w ten sposób w inicjatywę Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, który oddał hołd temu wybitnemu odkrywcy, badaczowi, podróżnikowi i filantropowi. W szkole przygotowano interesującą wystawę poświęconą ekspedycjom i dokonaniom naukowym sławnego głuszynianina. Wszyscy zainteresowani mogli również odwiedzić Izbę Patrona oraz wpisać kilka ciepłych słów do księgi pamiątkowej. Na uroczystość przybyło wielu znakomitych gości, w tym przedstawiciele Urzędu Miasta Poznania, biura posła R. Grupińskiego, 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego, Rady Osiedla Głuszyna, Rady Rodziców, parafii pw. św. Jakuba Większego Apostoła, Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 154 z Warszawy oraz komendanci Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP, dyrektorzy szkół, przedszkoli, rodzice i przyjaciele szkoły.Obchody inauguracyjne rozpoczęły się na placu apelowym o godz. 11.00 ceremonią wojskową, w trakcie której została wprowadzona kompania honorowa 31. BLT, sztandary SP nr 53 z Poznania oraz SP nr 154 z Warszawy. Po odśpiewaniu hymnu Polski, w trakcie którego poczet flagowy wciągnął na maszt biało-czerwoną, kompania honorowa oddała trzy salwy. W ten sposób ”obudziliśmy” P. E. Strzeleckiego, uświetniając obchody upamiętniające jego imię. Po odmaszerowaniu wojska i pocztów sztandarowych uczestnicy wydarzenia udali się do nowej hali sportowej, w której przygotowano tematyczne przedstawienie artystyczne. W występie, który prezentował podróże i dokonania wielkiego Polaka, wzięli udział uczniowie i nauczyciele SP nr 53. Widzowie towarzyszyli Strzeleckiemu we wszystkich ważnych wydarzeniach z jego życia oraz w wojażach po świecie. Obok głównej postaci występowały dzieci przebrane za postacie z epoki i odwiedzanych kontynentów. Przedstawienie ubarwiło wykonanie pieśni „Laura i Filon”, pokaz akrobatyczny do utworu „Lot kondora”, taniec irlandzki oraz zbiorowo zaśpiewana piosenka „Cała Głuszyna to jedna rodzina”. Po części artystycznej głos zabrali zainteresowani goście.